Hírek,  Mindennapok

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről – most még titkosabban folytatják a harcot

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előveszik a transzparenseiket, felöltik jól ismert narancssárga mellényüket, és feltöltik hangosbeszélőiket – ez a rutinszerű tevékenység már sokszor megfordult a fejükben az elmúlt három év során. Az éghajlatváltozás elleni küzdelmük során sokak által megvetett kampányt folytattak, amely magába foglalta a levesek dobálását, kukoricakeményítő festék permetezését és az utak blokkolását. Szombaton több száz aktivista várható London belvárosában, ahol az utolsó, eddigi legfontosabb demonstrációjukat tervezik. A JSO nyilvánvalóan nem titkolja az eseményt, és a korábbiakhoz képest várhatóan nem lesznek tömeges zavargások sem. A szervezet hivatalos álláspontja szerint győzelmet arattak, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, mostantól kormányzati politikává vált. Ugyanakkor a JSO tagjai titokban elismerik, hogy a zavargásokat megakadályozó új, szigorú hatósági intézkedések miatt szinte lehetetlenné vált a működésük.

Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója úgy nyilatkozott, hogy a szombati esemény egy „örömteli ünneplés” lesz. Az aktivisták nem csupán saját maguknak tartanak ünnepséget, hanem sokan azok közül is, akik az autókkal közlekedők, a nagy festmények elleni támadások miatt felháborodott művészeti kedvelők, vagy a sport- és színházrajongók, akiknek az eseményeit megzavarták, örülni fognak a csoport távozásának. A rendőrség is megkönnyebbülhet, hiszen a JSO demonstrációinak biztosítása ezrek óráit emésztette fel, és milliókba került. 2023-ban a Scotland Yard becslése szerint ezek a megmozdulások közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO végét azonban komoly kérdések is felvetik, mint például, hogy valóban vége van-e a zavaró éghajlati protestáknak az Egyesült Királyságban, vagy a csoportoknak a föld alá vonulása új, még inkább zavaró vagy kaotikus akciókat indíthat-e el. A JSO modellje kis csoportokból állt, akik elkötelezetten végeztek célzott akciókat, hogy maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozzanak. Az akciók azonban szigorú belső szabályokhoz kötődtek, például az erőszakmentességhez és ahhoz, hogy az aktivisták vállalják a felelősséget, várakozzanak, hogy letartóztassák őket. Az ilyen típusú akciók népszerűsítése érdekében a rendőrség is több jogkör kiterjesztését kérte.

A rendőrségi törvény, amely 2022-ben lépett életbe, a közrend szándékos vagy gondatlan megsértését büntethető cselekménnyé nyilvánította, és a hatóságok számára új jogi utakat nyitott meg a zavaró akciók megakadályozására. Az új törvények miatt még a potenciálisan zavaró akciók tervezése is jelentős börtönbüntetést vonhat maga után. A következő évben a Public Order Act kibővítette a rendőrség hatáskörét a demonstrációk kezelésére, új bűncselekményeket vezetett be, például az „objektumokhoz való rögzítést” vagy a komoly zűrzavart okozó alagútásást.

A jogi változások hatása azonban nemcsak a JSO-ra, hanem a klímaaktivizmus egészére is kiterjed. Egyes aktivisták úgy érzik, hogy a felelősségvállalás elvetése elkerülhetetlenné vált, és a jövőben zavaró akciókat fognak végezni anélkül, hogy megvárnák a letartóztatásukat. A Shut the System (STS) nevű csoport például sorozatos bűncselekményeket követett el pénzügyi és biztosító cégek irodáin, ablakokat törve be, festéket fröcskölve, lakatokat szuperragasztva. Az STS tagjai úgy vélik, hogy a hagyományos, felelősségteljes tiltakozások már nem fenntarthatók, mivel az emberek hosszú évekre börtönbe kerülhetnek egyetlen akció miatt.

Az elmúlt években több olyan csoport is megjelent, amely a JSO-hoz hasonló zavaró akciókat hajtott végre, de ügyeltek arra, hogy elkerüljék a jogi következményeket. A Tyre Extinguishers például sportautók kerekeit deflálta, míg más csoportok autókereskedésekben fúrták ki a gumikat. A jövőbeli akciók formája tehát megváltozhat, és a JSO példáján tanulva új, még radikálisabb módszerek terjedhetnek el.

A JSO tevékenységei közben a közvélemény is megosztottá vált. Míg sokan támogatták az éghajlatváltozás elleni fellépést, a JSO radikális módszerei sokakban ellenérzéseket keltettek. A közvélemény-kutatások szerint a brit lakosság körülbelül 80%-a fontosnak tartja a klímaváltozás elleni küzdelmet, de a JSO-t csak a megkérdezettek 17%-a nézi kedvezően. A zöld mozgalom jövője most a közös akciók és a demokratikus eszközök használatára összpontosít, hogy minél több embert bevonjanak a klímaváltozás elleni harcba. Mindezek eredményeként a JSO öröksége és hatása a jövőbeli éghajlati aktivizmusra még sokáig érezhető marad.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo