
Mikor csökkennek újra a kamatok?
A Bank of England legutóbbi, májusi ülésén úgy döntött, hogy csökkenti az alapkamatot 4,5%-ról 4,25%-ra. Ez már a második kamatcsökkentés 2025-ben, és a szakértők arra számítanak, hogy a Monetáris Politikai Bizottság további csökkentéseket jelenthet be az év során. Az alapkamat csökkentése közvetlen hatással van a jelzáloghitelek, hitelkártyák és megtakarítási kamatok szintjére, ami milliók életét befolyásolja. Az alapkamat mutatja meg, hogy mennyibe kerül pénzt kölcsönözni, illetve mennyi jutalmat kapunk a megtakarításaink után. A Bank of England alapkamatának mértéke hatással van arra, hogy a többi bank és építési társaság mennyiért ad kölcsönt, így az ő ügyfeleiknek is meghatározza a hitel- és megtakarítási kamatokat.
A Bank rendszeresen módosítja a kamatlábakat, hogy fenntartsa a brit inflációt, amely a termékek áremelkedését jelenti, 2%-on. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank emelheti a kamatokat, ezzel ösztönözve a fogyasztók visszafogottabb költését, ami csökkenti a keresletet a termékek és szolgáltatások iránt, így mérsékelve az áremelkedéseket. Amint az infláció eléri vagy megközelíti a célt, a Bank dönthet úgy, hogy változatlanul hagyja a kamatokat, vagy csökkenti azokat, hogy serkentse a kiadásokat és a gazdasági növekedést. A kamatlábak jövőbeli alakulása nehezen megjósolható, még a középtávú időszakban is. A legfrissebb inflációs adat, a fogyasztói árindex (CPI) 2025 márciusáig 2,6%-os volt, ami enyhe csökkenést mutat az előző hónaphoz képest. Ez jelentősen alatta marad a 2022 októberében elért 11,1%-os csúcsnak, azonban az infláció továbbra is meghaladja a kívánt 2%-ot.
A Bank of England-nak emellett figyelembe kell vennie az Egyesült Királyság gazdasági helyzetét is, továbbá a globális gazdaság teljesítményét is, amelyet jelentősen befolyásoltak az Egyesült Államok által bevezetett széleskörű vámok. Andrew Bailey, a Bank kormányzója korábban már jelezte, hogy fokozatos és óvatos megközelítést fog alkalmazni a kamatok csökkentésében. Az amerikai vámok okozta bizonytalanság azonban arra késztetheti a Bankot, hogy a vártnál nagyobb mértékben csökkentse a brit kamatlábakat, hogy támogassa a gazdasági növekedést. Egyes elemzők úgy vélik, hogy a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.
A brit háztartások körülbelül egyharmada rendelkezik jelzáloghitellel, a brit kormány angol lakásfelmérése szerint. Körülbelül 600 ezer háztulajdonos olyan jelzáloggal rendelkezik, amely a Bank of England kamatszintjéhez van kötve, így a legutóbbi kamatcsökkentés közvetlen hatással van havi törlesztőrészleteikre. A kamatváltozás következtében a havi törlesztőrészletek átlagosan 29 fonttal csökkentek. Azonban a jelzálogkölcsönök többsége rögzített kamatozású, tehát a havi fizetések nem azonnal változnak, viszont a jövőbeni ajánlatokat befolyásolják. Jelenleg a jelzáloghitel kamatok még mindig jelentősen magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében voltak. 2023 májusában a kétéves rögzített kamatozású jelzáloghitel átlagos kamata 5,14% volt, míg az ötéves ajánlat 5,08%-on állt. A kétéves nyomkövető jelzáloghitel átlagos kamatja 5,15% volt. Ez azt jelenti, hogy sok ingatlanvásárlónak és újrafinanszírozónak jelentősen többet kell fizetnie, mint amennyit néhány évvel ezelőtt kellett volna.
A Bank of England kamatai a hitelkártyák, banki kölcsönök és autóhitelek díjait is befolyásolják. A kölcsönadó intézmények csökkenthetik saját kamataikat a Bank által végrehajtott csökkentések nyomán, de ez a folyamat általában lassan zajlik. Ugyanakkor az alapkamat csökkentése a megtakarítók által elérhető kamatok csökkentését is eredményezheti. Az alacsonyabb kamatlábak a megtakarítások után járó hozamokat is csökkenthetik, ami különösen kedvezőtlen lehet azok számára, akik a megtakarításaik kamatából szeretnék kiegészíteni jövedelmüket. Az Egyesült Királyság az utóbbi években az egyik legmagasabb kamatlábbal rendelkezett a G7 országcsoportban, amely a világ hét legnagyobb fejlett gazdaságát képviseli.
A közelmúltban az Európai Központi Bank is csökkentette a kamatlábakat, míg az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve, szintén kamatcsökkentéseket hajtott végre a 2024-es év második felében. Az amerikai kamatok mértéke a legutóbbi bejelentések óta változatlanul 4,25%-5% között mozog. Andrew Bailey, a Bank kormányzója hangsúlyozta, hogy nem kíván véleményt formálni a Brexit következményeiről, de úgy véli, hogy a brit-európai kereskedelem helyreállítása előnyös lenne. Az infláció csökkent ugyan, de továbbra is meghaladja a Bank által kitűzött 2%-os célt.

