Hírek,  Mindennapok

XIV. Leo pápa a templomot a sötét éjszakák világítótoronyának nevezi az első misén

A katolikus egyház új vezetője, Leo XIV pápa, a vatikáni szentmiséjén sürgette, hogy a hívők „kétségbeesetten” álljanak ki a hit védelmében. Az új pápa, aki az Egyesült Államokból származik, a 267. pápaként lépett hivatalba, és beszédében figyelmeztetett arra, hogy az emberek egyre inkább eltávolodnak a vallástól, helyette a technológiára, a pénzre, a sikerre, a hatalomra vagy épp a szórakozásra összpontosítanak. Leo hangsúlyozta, hogy az ő feladata, hogy „hűséges adminisztrátor” legyen egy olyan egyház számára, amely „fényként ragyogja be a világ sötét éjszakáit”.

A 69 éves pápa, akit a Robert Francis Prevost néven ismerhetünk, a világ 1,4 milliárd katolikusának örömére választották meg, különösen az Egyesült Államokban és Peruban, ahol 20 éven át szolgált. Pénteki szertartásán Leo kifejtette, hogy számos olyan környezet létezik, ahol a keresztény hit „abszurdnak” számít, és ahol a hatalom, a gazdagság és a technológia dominál. Ugyanakkor éppen ezekben a közegben van szükség a missziós tevékenységekre. „A hit hiánya gyakran tragikusan együtt jár az élet értelmének elvesztésével, a könyörület elhanyagolásával, az emberi méltóság súlyos megsértésével, a családok válságával és sok más sebbelséggel, amelyek társadalmunkat sújtják” – tette hozzá a pápa olasz nyelven elmondott beszédében.

Leo pápa bíborosi öltözetben, fehér papiruszban, arany díszítésekkel érkezett a Sixtus-kápolnába, ahol a bíborosok előtt beszélt. Az eseményt a Vatikán élőben közvetítette. Az ünnepi szertartás előtt, egy nem megírt bevezetőben, Leo a bíborosok egységét kérte, angolos akcentussal így szólítva meg őket: „Tudom, hogy megbízhatok mindannyiótokban, hogy együtt járunk velem”.

A világ számos vezetője azonnal gratulált Prevostnak, ígérve, hogy együttműködik vele a globális kihívások megoldásában, különösen a bizonytalan időkben. Donald Trump amerikai elnök „nagy megtiszteltetésnek” nevezte, hogy az Egyesült Államok első pápája lett. Prevost, aki korábban a perui Chiclayo püspöke volt, csak 2023-ban vált érsekké, majd bíborossá. Az ő megválasztása a bíborosok által egy titkos konklávéban történt, amely néhány héttel Ferenc pápa halála után zajlott.

A megfigyelők úgy vélik, hogy Prevost a progresszív Ferenc pápa örökségét képviseli, aki az emberi jogok és a szegények támogatójaként volt ismert, valamint karizmatikus stílusával próbálta a katolikus egyházat nyitottabbá tenni. A Vatikán tudósai megjegyezték, hogy Ferenc pápa az utóbbi években Prevostot Rómába hozta, talán azért, hogy potenciális utódot képezzen belőle. Prevost augusztiniánus misszionáriusként évtizedeken át dolgozott a szegényekkel és a marginalizáltakkal Peruban, ahol 2015-ben megszerezte a perui állampolgárságot.

Korábbi bíborosi szerepében Prevost már kifejezte kritikáját az amerikai kormány politikájával szemben, különösen Trump anti-migrációs intézkedéseivel kapcsolatban. Egy közösségi médián közzétett bejegyzésében bírálta JD Vance alelnököt, aki katolikus konvertita, és azt állította, hogy a keresztényeknek a családjukat, szomszédaikat, közösségüket és polgártársaikat kell szeretniük, ebben a sorrendben. Prevost erre válaszul azt írta: „JD Vance téved: Jézus nem kér tőlünk rangsorolást abban, hogy kit szeretünk”.

Most, mint pápa, hatalmas feladat vár rá, hogy vezesse az egyházat a globális konfliktusok idején. A megfigyelők remélik, hogy képes lesz egy alternatívát nyújtani a világ színpadán megjelenő megosztó hangokkal szemben. A következő megjelenései, mint a vasárnapi Regina Coeli imádság a Szent Péter-bazilikában és a hétfői sajtótájékoztató, külön figyelmet kapnak, hogy lássuk, milyen irányba kívánja vezetni az egyházat és milyen pápa lesz ő. Észak-Írország katolikusai is reagáltak az új pápa megválasztására. A Salfordi római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását, bár azzal a megjegyzéssel élt, hogy a helyi püspökség „félrevezető” beszámolókat tett közzé. A közelmúltban készült, BAFTA-díjas film bepillantást nyújt a „nagyon titkos és mélyen magánéleti folyamatba”. A hagyomány szerint az újonnan megválasztott pápáknak nevet kell változtatniuk, ami szintén hozzájárul a pápai választás izgalmához.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3dydj3e3o