Gazdaság,  Hírek

Mi rejlik az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok vámmegállapodásában?

A legfrissebb hírek szerint az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok megállapodást kötött a két ország közötti kereskedelemben szereplő egyes termékek vámjairól. Donald Trump elnök által bevezetett 10%-os általános vám az Egyesült Államokba érkező brit importtermékek többségére továbbra is érvényes, azonban az új megállapodás révén egyes brit exporttermékek, például autók, acél és alumínium vámját csökkentették vagy eltüntették. A megállapodás részletei még nem véglegesek, és hónapokig tartó tárgyalások és jogi procedúrák várnak a felekre.

Trump közösségi médiában tett bejelentése szerint ez a megállapodás „nagy kereskedelmi egyezmény”, amit a szakértők nem feltétlenül osztanak. Az elnöknek nincs hatásköre olyan szabadkereskedelmi megállapodást aláírni, mint amilyet India és az Egyesült Királyság néhány nappal ezelőtt véglegesített. Az ilyen megállapodásokhoz a Kongresszus jóváhagyása szükséges, ami hosszabb időt venne igénybe, mint amennyi a Trump által bevezetett vámok felfüggesztésére vonatkozó 90 napos határidő. A mostani megállapodás inkább egy szűk keretet biztosít, amely egyes termékek vámjának csökkentését célozza.

A megállapodás értelmében a korábban bevezetett 25%-os vámot az Egyesült Államokba érkező autókra és autóalkatrészekre 10%-ra csökkentették, de ez csak a 100 000 brit autóra vonatkozik, ami megegyezik a tavalyi brit autóexport mennyiségével. Minden 100 000 darab feletti autó esetében a vám 27,5%-ra emelkedik. Az autók a legnagyobb brit exporttermékek az Egyesült Államokba, tavalyi értékük körülbelül 9 milliárd font volt. A Jaguar Land Rover, amely autóinak csaknem negyedét exportálja az Egyesült Államokba, üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az „nagyobb bizonyosságot biztosít a szektorunk számára”. Az iparági vezetők azonban figyelmeztettek, hogy a kvóta versenyképességi plafont jelenthet a számukra.

A megállapodás értelmében a Rolls-Royce motorok és repülőgéprészek vámmentesen exportálhatók az Egyesült Államokba. Ezen kívül a márciusban bevezetett 25%-os vámot az acélra és alumíniumra eltörölték, ami jó hír a British Steel számára, amelyet a kormány irányítása alá vontak, hogy megőrizzék működését. Azonban a Fehér Ház jelezte, hogy kvótát vezetnek be az Egyesült Királyság acéljára és alumíniumára vonatkozóan, valamint bizonyos acél- és alumíniumtermékekre. A pontos mennyiségek azonban még nem ismertek, és kérdéses, hogy az eltörölt vámok vonatkoznak-e az acéltermékekre is.

Az Egyesült Királyság acél- és alumíniumexportja az Egyesült Államokba viszonylag alacsony, összesen körülbelül 700 millió font, de a vámok a fémekből készült termékekre is vonatkoznak, mint például edzőgépek, bútorok és gépek, amelyek összértéke körülbelül 2,2 milliárd fontot tesz ki, ami a brit export 5%-át jelenti az Egyesült Államokba. A Steel UK iparági szövetség figyelmeztetett, hogy a brit acéliparnak számos feltételnek meg kell felelnie, mielőtt a megállapodás előnyeit élvezhetné.

A gyógyszerek esetében a két fél még mindig tárgyalásokat folytat, és a brit kormány azt ígérte, hogy folytatják a munkát a kölcsönös vámokkal kapcsolatban. Az Egyesült Államok jelezte, hogy mindkét ország „gyorsan tárgyalni fog a gyógyszerek kedvezményes kezeléséről”. A gyógyszerek az Egyesült Királyság második legnagyobb exporttermékei az Egyesült Államokba, tavaly 6,6 milliárd font értékben értékesítették őket.

A digitális szolgáltatásokra vonatkozó 2%-os brit adó nem változott a megállapodás keretein belül, ami feszültségeket okozott, mivel az Egyesült Államok úgy véli, hogy az adó diszkrét és indokolatlan. Az amerikai húsimportra vonatkozó 20%-os vámot eltörölték, és a kvótát 13 000 tonnára emelték. Az Egyesült Királyság kormánya hangsúlyozta, hogy a megállapodás nem jár az Egyesült Királyság élelmiszerbiztonsági standardjainak gyengítésével.

A megállapodás jelezheti a két ország közötti kereskedelmi háború enyhülését, és Trump új kereskedelmi megállapodása az Egyesült Királysággal előrevetíti a globális szinten tervezett jövőbeli egyezményeket. Az Egyesült Királyság kormánya szélesebb kereskedelmi megállapodásra törekszik az Egyesült Államokkal, miután a jármű- és acélvámokat csökkentették. A következő hónapokban a tárgyalások folytatódnak, és a megállapodás részletei egyre világosabbá válnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15ng4g5g0eo