
1,2 millió embert érintenek a fizetési napok banki leállásai
Idén február 28-án, a sokak számára fizetési napra eső pénteken, körülbelül 1,2 millió ember szenvedett banki szolgáltatások leállásától az Egyesült Királyságban. Az eset részletei most derültek ki a Lloyds, TSB, Nationwide és HSBC bankok által Dame Meg Hilliernek, a Közönséges Kincstári Bizottság elnökének írt levelekből, amely bizottság vizsgálja az eseményt. Az HSBC arról is beszámolt, hogy aznap a vásárlók átlagosan két órát vártak, hogy elérjék az online ügyfélszolgálatot, míg a normál várakozási idő öt perc szokott lenni.
A bankok levelükben tájékoztatták az érintett ügyfeleket arról, hogy kártalanítást fizettek, és részletezték, milyen lépéseket tesznek a hasonló problémák jövőbeni elkerülése érdekében. A Lloyds Banking Group ügyfelei szenvedték el a legnagyobb hatást a februári leállások során. Ron van Kemenade, a bank csoportos működési igazgatója elmondta, hogy körülbelül 700 ezer Lloyds, Halifax, Bank of Scotland és MBNA ügyfelet érintett a probléma, mivel nem tudtak első próbálkozásra bejelentkezni a fiókjukba. Azonban van Kemenade hangsúlyozta, hogy ez nem minősül leállásnak, mivel a zűrzavart követően öt millió sikeres bejelentkezés történt. Ennek ellenére a bank bejelentette, hogy javítja bejelentkezési infrastruktúráját és monitorozó rendszereit az incidens után.
A bankok levelei arra is rámutattak, hogy körülbelül 250 ezer TSB ügyfelet, 196 255 Nationwide ügyfelet és 60 ezer HSBC ügyfelet is érintettek a zűrzavarok azon a reggelen. A bankok eddig összesen több mint 114 ezer font kártalanítást fizettek ki az ügyfeleknek, a Nationwide a legnagyobb, 84 341 font összeggel. Minden bank egyöntetűen kijelentette, hogy nem volt bizonyíték a csalásos tevékenység növekedésére a zűrzavar ideje alatt, és azt is hangsúlyozták, hogy nem voltak jelei annak, hogy a leállások gyakrabban fordultak volna elő bizonyos időpontokban, például fizetési napokon, mint más időszakokban.
A fizetési napon tapasztalt zűrzavar csupán egyike volt a banki szektor által elszenvedett informatikai problémáknak. Márciusban kiderült, hogy kilenc nagy bank és építőipari társaság, amely az Egyesült Királyságban működik, az elmúlt két évben legalább 803 órányi, azaz 33 napnyi technikai leállást szenvedett el. A Kincstári Bizottság, amely az banki IT-kudarcok hatását vizsgálja, kötelezte a Barclays, HSBC, Lloyds, Nationwide, Santander, NatWest, Danske Bank, Bank of Ireland és Allied Irish Bank bankokat, hogy szolgáltassanak adatokat az incidensekről.
A jelentés arra is rámutatott, hogy a Barclays akár 12,5 millió font kártalanítást is fizethet a januári fizetési napon történt leállás miatt, amely az ügyfeleket érintette. Szakértők, köztük Patrick Burgess, a BCS, a Chartered Institute for IT képviselője, és Shilpa Doreswamy, a GFT, a pénzügyi szektor digitális átalakulására összpontosító vállalat igazgatója hangsúlyozták, hogy a közelmúltbeli zűrzavarok azt mutatják, hogy a bankok régi infrastruktúrákkal és elavult informatikai rendszerekkel küzdenek.
Doreswamy a BBC-nek adott interjújában kijelentette, hogy a fizetési napon tapasztalt leállások „nem csupán szerencsétlen időzítés kérdése”, hanem előre látható és megelőzhető események. Hangsúlyozta, hogy a bankoknak befektetniük kell az informatikai modernizációba, hogy megőrizzék az ügyfelek bizalmát. Szerinte, ha a bankok nem tesznek lépéseket a leállások vagy az ügyfelek frusztrációjának csökkentésére, különösen a nagy kereslet idején, akkor kockáztatják hírnevüket és ügyfeleik elvesztését. „Amikor az ügyfelek nem tudják hozzáférni a bérüket, nem tudják kifizetni a számláikat vagy vezetni a vállalkozásaikat, a hatás nem csupán pénzügyi, hanem mélyen személyes is” – tette hozzá Doreswamy.

