Gazdaság,  Hírek

Trump Szaúd-Arábiába utazik a további amerikai befektetések reményében

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a héten látogatást tesz a Perzsa-öböl államaiban, amelynek középpontjában a jelentős új befektetések megszerzése áll az amerikai gazdaság számára. Karen Young, a Közel-keleti Intézet vezető kutatója szerint Trump célja, hogy látványos bejelentéseket tegyen a találkozókon, amelyek bemutatják, hová irányulhatnak ezek a befektetések, és milyen hatással lesznek az amerikai gazdaságra, különösen a munkahelyteremtés és a belső gyártás terén. Trump május 13-án érkezik Rijádba, Szaúd-Arábia fővárosába, ahol találkozik Mohammed bin Salman koronaherceggel, a királyság de facto vezetőjével. Ezt követően a szaúd-öböl vezetőivel tartott csúcstalálkozón vesz részt május 14-én, majd aznap Katarral folytatja útját, végül pedig az Egyesült Arab Emírségekben zárja háromnapos látogatását május 15-én.

A régió gazdasági jelentősége Trump számára kiemelkedő, hiszen a szaúd-arábiai látogatás az elnök második hivatali ciklusának első külföldi útja lett volna, ami a pápa áprilisi halála miatt módosult. Érdekes módon Szaúd-Arábia volt az első ország, amelyet Trump első ciklusa alatt meglátogatott, ezzel megszegve a modern amerikai elnökök hagyományát, akik általában az Egyesült Királysággal, Kanadával vagy Mexikóval kezdik külföldi útjaikat.

A Trump adminisztráció számára a Perzsa-öböl államaiból, különösen az állami támogatású szuverén vagyontömegekből érkező új befektetések megszerzése fontos lépés, amely segítségével az elnök hazai szinten is jelezni tudja, hogy „Amerika az első” politikája eredményeket hoz. A látogatás során a Wall Street és a Szilícium-völgy vezetői is részt vesznek, hiszen a május 13-án Rijádban megrendezésre kerülő szaúd-amerikai befektetési fórumon a BlackRock, a Palantir, a Citigroup, az IBM, a Qualcomm, az Alphabet és a Franklin Templeton vezérigazgatói is jelen lesznek.

A Trump adminisztráció számára a gazdasági kihívások közepette fontos, hogy újabb befektetéseket szerezzenek, hiszen az elnök új importvámjai már jelentősen megzavarták a globális kereskedelmet és az amerikai gazdaságot. Az Egyesült Államok gazdasági teljesítménye az idei év első három hónapjában csökkent, ami három év óta az első visszaesés volt. Januaryban Mohammed herceg bejelentette, hogy Szaúd-Arábia a következő négy évben 600 milliárd dollárt fektet az Egyesült Államokba, de Trump már jelezte, hogy szeretné, ha ez az összeg 1 trillió dollárra nőne, beleértve több amerikai katonai felszerelés vásárlását is.

Ali Shihabi, a szaúdi kommentátor és szerző, aki szoros kapcsolatban áll a szaúd kormánnyal, úgy véli, hogy a látogatás során számos gazdasági megállapodást fognak aláírni. Szerinte ezek a megállapodások tovább integrálják a szaúdi és az amerikai gazdaságokat, közös vállalkozások jönnek létre a királyságban és az Egyesült Államokban, valamint amerikai fegyverek és termékek beszerzésére is sor kerül. A szaúdi szuverén vagyonalap, a Public Investment Fund (PIF), amely 925 milliárd dollárnyi vagyont kezel, már számos befektetést végrehajtott az Egyesült Államokban, többek között az Uber, az Electronic Arts és a Lucid vállalatokba.

Az Egyesült Arab Emírségek már elkötelezte magát, hogy a következő 10 évben 1,4 trillió dollárt fektet az Egyesült Államokba, különböző szektorokban, mint például a mesterséges intelligencia, félvezetők, energia és gyártás. Ezt a Fehér Ház márciusban jelentette be, miután az Egyesült Arab Emírségek nemzeti biztonsági tanácsadója, Sheikh Tahnoon bin Zayed Al Nahyan találkozott Trump elnökkel Washingtonban. Young azonban arra figyelmeztet, hogy ezeknek a befektetéseknek a mértéke rövid távon nem reális, és inkább hosszú távú stratégiai lépésekről van szó, amelyeket „egy csipet sóval” kell kezelni.

A látogatás során várhatóan bejelentésre kerül, hogy Szaúd-Arábia több mint 100 milliárd dollár értékben vásárol amerikai fegyvereket és egyéb katonai eszközöket, köztük rakétákat, radarberendezéseket és szállító repülőgépeket. Az Egyesült Államok régóta a szaúdi fegyverszállítója, de a Biden-adminisztráció 2021-ben leállította a Riyádban használt offenzív fegyverek eladását, hivatkozva a jemeni háborúban betöltött szerepére. A Biden-adminisztráció tavaly azonban újraindította ezen fegyverek eladását, jelezve, hogy a szaúdiak leállították a jemeni bombázásokat, ugyanakkor más kommentátorok szerint az Egyesült Államok szaúdi segítséget keres a gázai konfliktus lezárásához és a jövőbeni újjáépítéshez.

Shihabi megjegyzi, hogy Szaúd-Arábia biztosítékokat keres a Fehér Háztól, hogy az Egyesült Államok „hatékonyabb beszerzési rendszert” alakít ki, amely lehetővé teszi a Perzsa-öböl állam számára, hogy gyorsabban és könnyebben hozzáférjen a lőszerekhez és katonai felszerelésekhez. A mesterséges intelligencia szintén kiemelt téma lesz Trump látogatása során, mivel a cél a nagyobb öbölbeli befektetések vonzása az amerikai technológiai cégekbe, valamint az új amerikai félvezetőkhez való hozzáférés növelése. Az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia milliárdokat fektetett már a technológiai és AI szektorokba, hogy diverzifikálják gazdaságukat az olajtól. Az Egyesült Arab Emírségek különösen elkötelezett a globális AI központ létrehozása mellett.

A Trump-adminisztráció a közelmúltban eltörölte a Biden-kormány chipre vonatkozó szabályait, amelyek korlátozták a fejlett amerikai chipek exportját több mint 120 országba, beleértve a Perzsa-öböl államait is. A Fehér Ház új szabályokat tervez, amelyek potenciálisan közvetlen tárgyalásokat vonhatnak maguk után olyan országokkal, mint az Egyesült Arab Emírségek. Young szerint ez az Egyesült Arab Emírségek számára elengedhetetlen, mivel agresszíven fejlesztik AI kapacitásaikat.

A látogatás során nemcsak Trump célja, hogy amerikai befektetéseket vonzzon, hanem Szaúd-Arábia is szeretné, hogy több amerikai tőke áramoljon az ambiciózus Vision 2030 programjukba, amely a gazdaság diverzifikálására összpontosít. Ennek keretében hatalmas építkezések zajlanak, például egy lineáris város, a The Line építése, valamint erőforrások allokálása a szórakoztatás, turizmus, bányászat és sport területére.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/crk2me7vjxxo