
Áremelkedés az Egyesült Királyságban: Mennyire gyorsan drágulnak a termékek?
Az Egyesült Királyságban az infláció áprilisra 3,5%-ra emelkedett az előző évhez képest, ami elsősorban a háztartási energia- és vízdíjak növekedésének volt köszönhető. Ez a szám továbbra is meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt. A bank folyamatosan módosítja a kamatlábakat annak érdekében, hogy az inflációt ezen a szinten tartsa, és bár az elmúlt hónapokban lassú csökkenés volt tapasztalható, a Bank várakozásai szerint az infláció ismét emelkedni fog az év során. A bank azóta négy alkalommal csökkentette a kamatlábakat, amelyek jelenleg 4,25%-on állnak.
Az infláció fogalma azt jelenti, hogy az árak idővel növekednek. Például, ha egy liter tej ára 1 font, majd egy év múlva 1,05 font, akkor az éves tejinfláció 5%-nak számít. Az Egyesült Királyságban a hivatalos statisztikai hivatal, az Office for National Statistics (ONS) nyomon követi a mindennapi termékek, például élelmiszerek és üzemanyagok árának változását. Ez a virtuális „kosár”, amelyet a hivatal folyamatosan frissít, hogy tükrözze a vásárlási trendeket, 2025-től például virtuális valóság szemüvegekkel és jógamatracokkal bővül, míg a helyi újsághirdetéseket eltávolítják. Az ONS az előző 12 hónap árváltozásait figyeli, hogy kiszámolja az inflációt.
Az infláció főbb mutatószáma a Fogyasztói Árindex (CPI), amelynek legfrissebb adatait minden hónapban közzéteszik. Az áprilisi CPI 3,5%-ra nőtt az előző év azonos időszakához képest, míg márciusban ez a szám 2,6% volt. Ez a növekedés meghaladta az elemzők által várt értékeket, és az ONS közlése szerint a háztartási számlák, például a gáz- és áramdíjak jelentős emelkedése okozta. A Bank of England a döntései során figyelembe veszi a „maginflációt” is, amely nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek hajlamosak nagy ingadozásokra, így hosszabb távú trendek jobb jelzője lehet. Az áprilisi maginfláció 3,8%-ra emelkedett, míg márciusban 3,4% volt.
Az infláció 2022 októberében 11,1%-ra emelkedett, ami 40 éves csúcsot jelentett, azonban azóta jelentős csökkenés volt tapasztalható. Ez nem jelenti azt, hogy az árak csökkennek, csupán azt, hogy lassabban emelkednek. Az infláció emelkedésének fő okai között szerepel az olaj- és gázkereslet növekedése a Covid-19 járvány után, valamint az energiaárak újabb emelkedése, amikor Oroszország megszállta Ukrajnát. Az infláció a 2%-os cél felett maradt, részben a magasabb élelmiszerárak miatt. Amikor az infláció messze meghaladta a célt, a Bank of England 5,25%-ra emelte a kamatlábakat, ami 16 éves rekordnak számított. Az elképzelés az volt, hogy ha drágábbá teszik a kölcsönöket, az emberek kevesebb pénzt tudnak költeni, és ezáltal csökkentik a termékek iránti keresletet, lassítva ezzel az árak emelkedését.
A Bank of England augusztusban és novemberben csökkentette a kamatlábakat, majd 2025 februárjában és májusában ismét lépett, így most 4,25%-on állnak. Andrew Bailey, a Bank kormányzója elmondta, hogy a májusi döntés az infláció csökkenésének eredménye, és jelezte, hogy további „lassú és óvatos” csökkentések következhetnek. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az amerikai vámok bevezetése megmutatta, mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank előrejelzése szerint a vámok lassítani fogják az Egyesült Királyság gazdaságát, és alacsonyabb inflációt eredményeznek, mint amire számítottak.
A legfrissebb hivatalos adatok szerint az Egyesült Királyságban a rendszeres keresetek az inflációval összehasonlítva nőtt, hiszen a január és március közötti időszakban a fizetések átlagosan 5,6%-kal emelkedtek. Ha figyelembe vesszük az inflációt, a keresetek 2,6%-kal nőttek. A magánszektor bérei kissé gyorsabban növekedtek, mint a közszolgáltatásokban dolgozók keresetei. Az Egyesült Államok és az EU tagállamai is próbálnak lépéseket tenni az árnövekedések korlátozása érdekében. Az eurózónában az infláció áprilisban 2,2%-ra csökkent, ami megegyezik a márciusi szinttel, és enyhe csökkenést mutat a februári 2,3%-hoz képest.
A gazdasági helyzet bonyolult, és a kormány döntéseit sok kritikát kapott, mivel az emberek megélhetése egyre nehezebbé válik. Az infláció vártnál nagyobb emelkedése, különösen a víz, energia és élelmiszer díjak növekedése, aggasztó kérdéseket vet fel arról, hogy a jövőben hány kamatcsökkentésre lehet számítani. A kormány és a Bank of England közötti párbeszéd folytatódik, miközben a gazdasági környezet folyamatosan változik, és a közvélemény figyelemmel kíséri a helyzet alakulását.

