Gazdaság,  Hírek

A bank csökkenti a kamatokat, és további csökkentéseket ígér

A Bank of England legutóbbi döntése értelmében az Egyesült Királyságban csökkentették az irányadó kamatlábat 4,5%-ról 4,25%-ra. Andrew Bailey, a Bank kormányzója, utalt arra, hogy a jövőben további kamatcsökkentések is várhatóak, bár konkrét előrejelzéseket nem kívánt tenni a lehetséges időpontokról és mértékekről. Bailey véleménye szerint a kamatok fokozatosan és körültekintően csökkenhetnek, ami már a negyedik kamatcsökkentés az elmúlt egy évben. A Bank megfontolta, hogy még nagyobb mértékben, 4%-ra csökkentse a kamatokat, mivel aggályok merültek fel a globális kereskedelmi háború hatásairól, ami az Egyesült Királyság gazdasági növekedésére is kihatással lehet.

Bailey üdvözölte a közelmúltban létrejött kereskedelmi megállapodást az Egyesült Államokkal, amely célja az egyes termékekre kivetett vámok elkerülése, így ösztönözve a kereskedelmet. Hangsúlyozta, hogy ez a megállapodás fontos jelzés, és bízott abban, hogy a jövőben más hasonló egyezmények is születnek, például az Egyesült Királyság és az Európai Unió között. Bailey megjegyezte, hogy talán szükség van egy „kis lökésre” a rendszerben, hogy emlékeztessük magunkat a kereskedelem fontosságára, és remélte, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok, valamint az Egyesült Királyság és India közötti megállapodások segíthetnek „újjáépíteni a világ kereskedelmi rendszerét”.

A kamatcsökkentés bejelentésével párhuzamosan a Bank megjegyezte, hogy a kereskedelmi háború gazdasági növekedésre gyakorolt hatása mellett idővel alacsonyabb inflációt is eredményezhet az Egyesült Királyságban, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó árukat kezdhetnek el irányítani, amelyek eredetileg az Egyesült Államokba tartottak. Bailey hangsúlyozta, hogy a kamatok „lefelé” tartanak, de a jövőbeli kamatcsökkentések várhatóan „fokozatosak és körültekintőek” lesznek. A Bank ülésének jegyzőkönyve azt mutatja, hogy a kamatmeghatározó bizottság tagjai között megosztott vélemények alakultak ki: a kilenc tag közül öten a 4,25%-ra való csökkentésre szavaztak, míg ketten nagyobb csökkentést, 4%-ra szavaztak, és ketten nem támogatták a változtatást.

Az Egyesült Királyság alapkamata befolyásolja a kereskedelmi bankok és hitelezők által meghatározott kamatokat. Az elmúlt években a magasabb szint miatt az emberek többet fizetnek a kölcsönökért, például a jelzáloghitelekért és a hitelkártyákért, de a megtakarítók is kedvezőbb hozamokat kaptak. Az ügyfelek több mint 80%-a rögzített kamatozású szerződésekkel rendelkezik, de a megújításkor továbbra is magasabb visszafizetési költségekkel szembesülhetnek. Azonban a jelzálogkamatok az utóbbi időben csökkenni kezdtek, főként azért, mert a piacok és a hitelezők további kamatcsökkentésekre számítanak az év folyamán. A legfrissebb adatok szerint a két éves rögzített kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14%, míg az ötéves szerződésé 5,08%.

Körülbelül 600 000 lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely a Bank kamatát követi, így a kamatok csökkentése hatással lesz a havi törlesztőrészletekre. Egy tipikus követő kamatozású jelzáloggal rendelkező ügyfél körülbelül 29 fonttal kevesebb törlesztőrészletet fizethet a legújabb csökkentés után – állítja a brit pénzügyi szakszövetség. Vanda, aki követő kamatozású jelzáloggal rendelkezik, elmondta, hogy „nagyon jó kamatot” kapott, de korábban „kivették” a magasabb kamatok miatt. „A csökkenés segítene, mert éppen elbocsátottak, így ez egy kicsit segítene. Nem hiszem, hogy valaha is visszatér a régi állapot” – mondta.

A kamatok az Egyesült Királyság éves inflációs céljának fenntartásának fő eszközei, amely 2% körül van. A legfrissebb adatok szerint az Egyesült Királyságban az infláció 2,6%-kal nőtt az áprilisi háztartási számlák emelkedése előtt, beleértve az energiát és a vízdíjakat. A Bank előrejelzése szerint az infláció „ideiglenesen” 3,5%-ra emelkedik az év folyamán a számlák emelkedése miatt, mielőtt ismét csökkenne, mivel az olaj- és gázárak várhatóan alacsonyabb szintre süllyednek a következő hónapokban. A kamatok emelésének elmélete az infláció kezelésére az, hogy ha a kölcsönök drágábbá válnak, az emberek csökkentik a kiadásaikat, ami csökkenti az áruk iránti keresletet, és ezáltal mérsékli az árak emelkedését.

A Bank a brit gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzéseit is felülvizsgálta, és az első három hónapban erősebb növekedést vár, mint amit korábban becsült, 0,6%-os növekedéssel számolva, amit az amerikai cégek készletezése támogatott a Trump által bevezetett vámok előtt. A hivatalos adatok a jövő héten kerülnek nyilvánosságra. A növekedés növekedése üdvözlendő hír lenne a kormány számára, amely a gazdaság növekedését tűzte ki fő célul a lakossági életszínvonal emelése érdekében. A kormány költségvetésének döntése az Országos Biztosítási járulék emeléséről a múlt hónapban hatályba lépett, de a Bank szerint a járulékemelés hatása eddig „meglehetősen kicsi”, bár hozzátették, hogy az üzleti bizalom az utóbbi hónapokban csökkent. Számos vállalat „várj és nézz” megközelítést alkalmaz, hogy lássa, a brit gazdaság fellendül-e, mielőtt új munkavállalókat alkalmaznának vagy befektetnének.

Rachel Reeves pénzügyminiszter üdvözölte a legújabb kamatcsökkentést, de azt is hozzátette, hogy „további lépésekre van szükség”, mivel tudja, hogy a családok továbbra is megélhetési költségekkel küzdenek. Bailey megjegyezte, hogy az Egyesült Királyságnak még „sok dolga van” a növekedéssel: „Az utóbbi másfél évtizedben a növekedési ütem folyamatosan alacsonyabb volt, mint korábban.” A két ország közötti vámcsökkentési megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsi, de fontos néhány specifikus szektor számára. Az Egyesült Királyság inflációja csökkent, de továbbra is meghaladja a Bank 2%-os célját.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwyqyp7xp12o