Gazdaság,  Hírek

Katasztrofális megállapodás Skócia számára, állítja a halászati szövetség

Skócia halászati iparának egyes szegmensei éles kritikát fogalmaztak meg Sir Keir Starmer kormányával szemben, miután kiderült, hogy a brit kormány megegyezett az EU-val egy 12 éves megállapodásról, amely az EU halászhajóinak hozzáférését biztosítja az Egyesült Királyság vizeihez. Az új megállapodás meghosszabbítja a már létező hozzáférést az EU hajói számára, cserébe a brit élelmiszer-export ellenőrzéseinek és korlátozásainak csökkentéséért. A Skót Halászati Szövetség (SFF) a megállapodást „katasztrofálisnak” nevezte, míg Kate Forbes, a skót kormány helyettes miniszterelnöke a halászflotta „nagy árulásának” nevezte a megállapodást. Ezzel szemben a halgazdasági szektor képviselői, mint például a Salmon Scotland, üdvözölték a megállapodást, mondván, hogy az csökkenti a bürokráciát, és lehetővé teszi a skót termékek és emberek könnyebb hozzáférését az EU piacához.

A brit miniszterelnök hivatalosan bejelentette a megállapodást az első brit–EU csúcstalálkozón, ahol „nyer-nyer” helyzetként jellemezte. Elmondta, hogy a megállapodás „lebontja” a kereskedelmi akadályokat, és véget vet a „feleslegesen nehéz” folyamatnak, amely a skót termékek európai értékesítésével kapcsolatos. Starmer hangsúlyozta, hogy a halászati megállapodás megvédi az Egyesült Királyság hozzáférését, anélkül hogy növelné az EU hajóinak számát, miközben más intézkedések lehetővé teszik, hogy a kagylókat újra értékesíthessék Európában.

Forbes üdvözölte a közötti szorosabb együttműködést, amely szerinte „kicsit helyrehozza a Brexit által okozott károkat”, azonban bírálta a skót kormány tevékenységét, mivel nem konzultáltak velük a halászati megállapodásról. Kiemelte, hogy a halászat mennyire fontos Skócia számára, és megdöbbentőnek találta, hogy a skót kormányt nem értesítették erről a nagy árulásról. A korábbi Brexit utáni megállapodás lehetővé tette, hogy az Egyesült Királyság a halászati jogok 25%-át visszaszerezze az EU-tól, de ez cserébe folyamatos hozzáférést biztosított az európai hajóknak a brit vizekhez. A régi megállapodás 2026 végén járt volna le, azonban az új megállapodás ezt 2038 nyaráig meghosszabbítja.

A megállapodás nem tartalmaz változást a parti közösségek halászati jogainak hozzáférésében, és nem csökkenti a brit kvótát, sem nem növeli az EU által fogható hal mennyiségét. Elspeth Macdonald, az SFF ügyvezető igazgatója aggodalmát fejezte ki, hogy a megállapodás véget vethet az Egyesült Királyság jövőbeli tárgyalási lehetőségeinek. Macdonald a BBC Radio Good Morning Scotland műsorában elmondta, hogy ez a megállapodás nem egy egyszerű visszalépés, hanem teljes capituláció az EU előtt, ami katasztrofális következményekkel jár a skót halászati flotta számára.

Miközben a megállapodást sokan kritizálták, mások, például Tavish Scott, a Salmon Scotland ügyvezető igazgatója, üdvözölték, mondván, hogy az új megállapodás felgyorsítja a termékek EU piacra jutását. Scott hangsúlyozta, hogy a skót lazac nemcsak a legnagyobb brit élelmiszer-export, hanem az EU, az Egyesült Államok és más piacok iránti erős keresletet is generál.

A megállapodás kedvező hatással van a kagylótermelőkre is, mivel az EU 2021-ben betiltotta a brit halászok számára a friss kagylók, osztrigák és más tenger gyümölcseinek értékesítését. Mike Park, a Skót Fehérhal Szövetség ügyvezető igazgatója az új megállapodást „totális árulásnak” nevezte, és arra figyelmeztetett, hogy a brit halászati ipar semmilyen előnyhöz nem jutott az EU vizeihez való hozzáférésből.

Harriet Cross, a skót konzervatív párt képviselője, a Gordon és Buchan körzetből, a megállapodást „kapitulációnak” és az ipar legnagyobb árulásának nevezte. A brit kormány emellett bejelentett egy 360 millió fontos alapot is, amelyet a tengerparti közösségek fejlesztésére fordítanak, új technológiák és felszerelések beszerzésére, valamint a munkaerő képzésére.

A skót kormány legfrissebb jelentése szerint Skócia kereskedelmi halászati iparágában körülbelül 4000 ember dolgozik, és 2022-ben 335 millió font bevételt generált, míg a halgazdasági és akvakultúra szektor körülbelül 2200 munkahelyet és 337 millió font bevételt hozott a skót gazdaság számára. Starmer megállapodása „nyer-nyer” helyzetként való bemutatása azonban nem mindenki számára volt elfogadható, és a megállapodás körüli eltérő reakciók jól mutatják, hogy a megállapítások mindig magukban hordozzák a kompromisszumokat. A skót kormány úgy véli, hogy a halászati megállapodásban való részvételük nélkül nem születhetett volna olyan megoldás, amely mindenki számára kedvező lett volna.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c057n0745qjo