
Rubio figyelmeztet: Szíria a teljes körű polgárháború küszöbén áll
Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere, sürgette a szíriai átmeneti hatóságok támogatását, figyelmeztetve arra, hogy az ország csak hetekre van a „potenciális összeomlástól és egy teljes körű polgárháborútól, amely epikus méreteket ölthet”. A Szenátus Külügyi Bizottságának meghallgatásán Rubio védelmébe vette Donald Trump elnök múlt heti döntését, amely értelmében feloldották a Szíriára vonatkozó szankciókat, mielőtt találkozott Ahmed al-Sharaa elnökkel, aki korábban al-Kaida parancsnok volt, és aki vezetésével megdöntötték Bashar al-Assad rezsimjét decemberben. Trump indoklása szerint más országok is segíteni kívánták Sharaa kormányát és támogatást akartak küldeni, de féltek a szankcióktól – magyarázta Rubio.
Az Egyesült Államok a szankciókat az Assadhoz hű erők által elkövetett atrocitásokra válaszul vezette be a 13 éve tartó pusztító polgárháború alatt, amelyben több mint 600 000 ember vesztette életét, és 12 millióan kényszerültek elhagyni otthonaikat. A külügyminisztérium korábban számos feltételt szabott a szankciók feloldására, beleértve a vallási és etnikai kisebbségek védelmét is. Bár Sharaa azt ígérte, hogy ezt meg fogja tenni, az országot az utóbbi hónapokban két hullámban súlyos szekértarianus erőszak rázta meg. Márciusban csaknem 900 civilt, főként Assad Alavit szektájának tagjait ölték meg a kormányhű erők a nyugati partvidéken, a biztonsági erők és a volt rezsim hívői közötti harcok során. A hírek szerint a hívők mintegy 450 civilt és 170 biztonsági személyt öltek meg. Május elején pedig több mint 100 ember vesztette életét a Druz vallási kisebbség fegyveresei, az új biztonsági erők és a szövetséges szunnita iszlám harcosok közötti összecsapásokban Damaszkusz két külvárosában, valamint a Suweida déli tartományban.
Még a violence előtt is sok kisebbségi közösség tagja aggódott az új átmeneti hatóságok miatt, amelyek Sharaa szunnita iszlám csoportja, a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) dominálja. Ez a csoport egy korábbi al-Kaida leányvállalat, amelyet a ENSZ, az Egyesült Államok, az EU és az Egyesült Királyság terrorista szervezetként tart nyilván. Sharaa maga is szerepel az Egyesült Államok által „különlegesen kijelölt globális terroristaként” nyilvántartott személyek listáján, bár a Biden-adminisztráció decemberben bejelentette, hogy az Egyesült Államok eltörli a 10 millió dolláros nyomravezetői díjat a letartóztatására. Trump azonban kihasználta a lehetőséget, hogy találkozzon vele a múlt heti szaúd-arábiai öbölvezeték-vezetők csúcstalálkozóján. Ezt követően az amerikai elnök újságíróknak azt nyilatkozta, hogy Sharaa „fiatal, vonzó figura”, és hozzátette: „Kemény fickó. Erős múlt. Nagyon erős múlt. Harcos.” „Valódi esélye van arra, hogy összeszedje Szíriát” – mondta, hozzátéve, hogy „ez egy szétzilált ország”.
Sharaa ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy Trump döntése a szankciók feloldásáról „történelmi és bátor döntés, amely enyhíti az emberek szenvedéseit, hozzájárul a megújulásukhoz és megalapozza a stabilitást a régióban”. Rubio a washingtoni Szenátus Külügyi Bizottságának ülésén megjegyezte, hogy „a rossz hír az, hogy az átmeneti hatóságok tagjai… nem mentek át a háttérvizsgálaton az FBI-nál”. „De a másik oldal az, hogy ha bevonjuk őket, működhet, vagy nem működhet. Ha nem vonjuk be őket, az biztos, hogy nem fog működni” – tette hozzá. „Valójában azt állítjuk, hogy az átmeneti hatóság, figyelembe véve a kihívásokat, talán hetek, nem sok hónap múlva potenciális összeomlás előtt áll, és egy teljes körű polgárháború vár rá, amely gyakorlatilag az ország feloszlását jelenti.” Nem részletezte, de elmondta, hogy Szíria kisebbségei „mély belső bizalmatlansággal küzdenek… mert Assad szándékosan uszította egymás ellen ezeket a csoportokat”. Rubio hangsúlyozta, hogy Trump gyorsan döntött a szankciók feloldásáról, mert „a régióban lévő országok segíteni akarnak, és meg akarják kezdeni a támogatást, de nem tudják, mert félnek a szankcióinktól”. Miközben Rubio beszélt, az Európai Unió külügyminiszterei is egyetértettek a szankciók feloldásában. „Segíteni akarunk a szíriai népnek egy új, inkluzív és békés Szíria újjáépítésében” – írta Kaja Kallas, az EU külpolitikai vezetője az X közösségi médiában. „Az EU mindig is támogatta a szíriaiakat az elmúlt 14 év során – és továbbiakban is ezt fogja tenni.” A szíriai külügyminisztérium pedig úgy nyilatkozott, hogy a döntés „egy új fejezet kezdetét jelenti a szíriai-európai kapcsolatokban, amelyet közös jólét és kölcsönös tisztelet alapoz meg”.

