
Távkapcsolat és búcsú: Emlékek a férj haláláról Skype-on keresztül
A Skype, mint a távoli kapcsolattartás egyik első számú eszköze, sok ember életében különleges helyet foglalt el az elmúlt évek során. Mielőtt a Zoom, a WhatsApp és a Microsoft Teams uralta volna a videóhívások világát, a Skype volt az egyik legnépszerűbb online platform, amely lehetővé tette az ingyenes számítógép-számítógép közötti hívásokat, majd később alacsony költségű hívásokat kínált a mobiltelefonokra és vezetékes telefonokra szerte a világban. Azonban az utóbbi években a Skype népszerűsége csökkent, mivel a Microsoft inkább a Teams fejlesztésére összpontosított. A Skype ingyenes szolgáltatásait 2024. május 5-én véglegesen megszüntetik, de a Skype for Business funkció továbbra is elérhető marad.
A Skype hatása sok ember életére kiterjedt, és a platform számos romantikus és érzelmi történetet generált az évek során. Weng és Owen Williams például a Skype-nak köszönhetik, hogy házasok. Weng 2012-ben elhagyta Makaót, hogy egy hat hónapos gyakornoki programban vegyen részt Walesben, ahol találkozott Owen-nel, aki szintén a National Trust-nál dolgozott. Kezdetben barátok voltak, de Weng hazatérése után a Skype-on keresztül bontakozott ki a romantikus kapcsolatuk. Naponta beszéltek egymással, és Weng még egy születésnapi tortát is küldött Owennek, amelyet a videóhívás során vágott fel. „A Skype nagyon fontos része volt a kapcsolatunknak” – mondta Weng, aki végül 2015-ben Walesbe költözött, és most boldog házasságban élnek.
Erica, Új-Zélandról, szintén rengeteget köszönhet a Skype-nak. Amikor a férje munka miatt távol volt, a Skype-on tartották a kapcsolatot. A férje 2017-es halála után Erica különös módon használta a Skype-ot, amikor az elhunyt férje üzeneteit nézte át. „Lehetőségem nyílt arra, hogy áttekintsem azokat az üzeneteket, amelyeket korábban váltottunk, és rájöttem, hogy ezek a beszélgetések dokumentálták a kapcsolatunk nehéz időszakait” – mondta Erica. A gyászoló nő végül úgy döntött, hogy post mortem üzenetet küld férje Skype címére, amelyre ő, vagyis a férje válaszolt. Ez a különös kapcsolat segítette őt a gyógyulásban, és lehetőséget adott arra, hogy lezárja a fájdalmas időszakot.
Susan Bertotti, aki Chile-ben él, már 15 éve használja a Skype-ot, hogy kapcsolatban maradjon az édesanyjával, Verával, aki Milton Keynes-ben él. „A Skype lehetővé tette, hogy minden egyes nap beszéljünk, amikor távol vagyunk egymástól” – mesélte Susan. Az évek során a Skype a családi adminisztrációs feladatok megoldásában is segített, mivel Susan az édesanyjának is gondozója lett. Vera most 99 éves, és Susan nagyon szomorú, hogy a Skype megszűnik. „Hihetetlenül nagy veszteség lesz számomra, mivel újra hosszú távú telefonhívásokat kell indítanom a nevében, ami borzasztó lesz” – mondta Susan.
Stan Calderwood üzleti tevékenysége szempontjából rendkívül fontos, hogy nemzetközi hívásokat alacsony költségek mellett tudjon lebonyolítani. A Skype bezárásának bejelentésekor nyolcszor használta a platformot, hogy ingatlanügynökökkel, könyvelőkkel és ügyvédekkel beszélgessen Kanadában. „Nem mindenkit lehet elérni a WhatsApp-on, Zoom-on vagy Teams-en” – mondta Stan, aki most új, olcsó alternatívát keres az nemzetközi hívásokhoz.
Bár a Skype népszerűsége az utóbbi időben csökkent, még mindig milliók használják – a Statista adatai szerint a tavalyi év márciusában közel 28 millió felhasználója volt. A Microsoft bejelentette, hogy a Skype ingyenes szolgáltatásai megszűnnek, és a felhasználóknak lehetőségük van áttérni a Teams-re, vagy exportálni a Skype-on tárolt adataikat, beleértve az üzeneteket, kapcsolatokat és híváselőzményeket. A Microsoft szóvivője hozzátette, hogy a Teams ingyenes változata sok hasonló funkciót kínál, mint a Skype.
A Skype, ahogy eddig ismertük, hamarosan eltűnik, és ezzel együtt az egyik legismertebb technológiai termék is, amely az utóbbi évtizedekben megjelent. Az emberek, akik évek óta bíztak a Skype-ban a kapcsolattartásban, most új megoldások után kell nézzenek, hogy fenntartsák a távolsági kapcsolataikat.
