Gazdaság,  Hírek

Trump és Ramaphosa összecsapása: tényellenőrzés az Ovális Irodában

Donald Trump és Cyril Ramaphosa, Dél-Afrika elnöke között feszültségteljes találkozóra került sor a Fehér Házban, amely során a két politikus a dél-afrikai fehér farmerek meggyilkolásáról szóló vitatott állításokat vitatott meg. A kezdetben barátságos légkör hamarosan komorrá vált, amikor Trump kérte munkatársait, hogy játszanak le egy videót, amely főként Julius Malema, dél-afrikai ellenzéki politikus erőszakra buzdító dalát mutatta be. A videóban keresztbe állított keresztek sorai is láthatóak voltak, amelyeket Trump a meggyilkolt fehér farmerek temetkezési helyeként azonosított. Ezenkívül Trump cikkeket is bemutatott, amelyek szerinte dokumentálják a dél-afrikai fehér kisebbség ellen elkövetett brutális cselekményeket.

Trump adminisztrációjának támogatói régóta felerősítették a fehér kisebbség elleni erőszak állításait, köztük Elon Muskot és a korábbi Fox News műsorvezetőt, Tucker Carlssont, akik többször beszéltek a feltételezett népirtásról Trump első elnökségi időszakában. Azonban ezek közül sok állítás bizonyíthatóan hamis. Az Oval Office-ban lejátszott felvétel fehér keresztek sorait mutatta, amelyek egy vidéki úton húzódtak. Trump azt állította: „Ezek itt temetkezési helyek. Több mint ezer fehér farmer nyugszik itt.” Azonban a keresztek nem sírokat jelöltek, hanem egy emlékhelyet, amelyet a Glen és Vida Rafferty fehér farmerek meggyilkolása ellen tartott tüntetés során állítottak fel 2020-ban. Rob Hoatson, az esemény egyik szervezője elmondta a BBC-nek, hogy a keresztek ideiglenes emlékhelyként álltak fel, és azóta eltávolították őket.

A találkozón Trump azt mondta: „Sokan nagyon aggódnak Dél-Afrikával kapcsolatban… sokan érzik úgy, hogy üldözik őket, és jönnek az Egyesült Államokba, ezért ha úgy érezzük, hogy üldözés vagy népirtás folyik, akkor onnan veszünk embereket.” Trump korábban már többször is említette a „fehér népirtás” kifejezést, és úgy tűnik, hogy most is erre utalt. Egy korábbi sajtótájékoztatón azt mondta: „Népirtás zajlik” a dél-afrikai fehér farmerek meggyilkolása kapcsán. Dél-Afrika a világ egyik legmagasabb gyilkossági rátájával rendelkezik, tavaly 26,232 gyilkosságot regisztráltak a Dél-afrikai Rendőrség adatai szerint, de ezek közül csupán 44 volt a mezőgazdasági közösség tagjainak meggyilkolása, és ezekből nyolc volt valóban farmert. A statisztikák nem részletezik a gyilkosságokat faji hovatartozás szerint, de egyértelműen nem nyújtanak bizonyítékot a Trump által többször hangoztatott „fehér népirtásra”.

Februárban egy dél-afrikai bíró a népirtás gondolatát „nyilvánvalóan elképzeltnek” és „nem valósnak” minősítette. A Transvaali Mezőgazdasági Unió (TAU), amely a farmereket képviseli, összesített adatokat, amelyek betekintést nyújtanak az áldozatok faji hovatartozásába. A TAU adatai szerint tavaly 23 fehér embert öltek meg farmtámadások során és kilenc fekete embert. Az idei év eddigi adatai alapján a TAU három fehér és négy fekete halálát regisztrálta dél-afrikai farmokon.

A feszültséggel teli találkozón Trump olyan felvételeket játszott le politikai rendezvényekről, ahol a résztvevők a „Kill the Boer” (Öljétek meg a farmert) című, vitatott anti-apartheid dalt énekelték. A dél-afrikai bíróságok ezt a dalt gyűlöletbeszédnek minősítették, de a legfrissebb ítéletek szerint törvényesen énekelhető politikai rendezvényeken, mivel a bírák úgy ítélték meg, hogy politikai üzenettel bír, és nem közvetlenül szólít fel erőszakra. Trump megjegyezte, hogy a dal éneklésében részt vevő személyek „tisztviselők” és „hivatalban lévő emberek”. A felvételen látható egyik énekes Julius Malema, aki korábban a kormányzó ANC ifjúsági szárnyát vezette, de 2012-ben kilépett a pártból, és azóta nem töltött be hivatalos kormányzati pozíciót. Jelenleg az Economic Freedom Fighters (EFF) nevű pártot vezeti, amely tavaly 9,5%-os választási eredményt ért el, és ellenzékbe került a frissen alakult többpárti koalícióval szemben.

Ramaphosa azonnal reagált Trump vádjaira, hangsúlyozva, hogy az EFF „kicsi kisebbségi párt”, és hogy „kormányunk politikája teljes mértékben ellentétes azzal, amit ő mondott”. A felvételen hallható egy másik férfi, aki a „shoot the Boer” (lődd le a farmert) szöveget énekli egy másik rendezvényen, Jacob Zuma, aki 2018-ban távozott a hatalomból. A videó 2012-ből származik, amikor Zuma még elnök volt. Az ANC azt ígérte, hogy röviddel ezután leállítja a dal éneklését. Zuma később elhagyta az ANC-t, és most az uMkhonto weSizwe (MK) pártot vezeti, amely tavaly több mint 14%-ot ért el a választásokon.

A találkozó során Trump olyan cikkek sorát mutatta be, amelyek szerinte bizonyítékot nyújtanak a dél-afrikai fehér farmerek meggyilkolásáról. A beszéde alatt egy kép is jól látszott, amelyre Trump azt mondta: „Nézzétek, itt temetkezési helyek vannak szerte a világban. Ezek mind fehér farmerek, akiket eltemetnek.” Azonban a kép nem Dél-Afrikából származik, hanem a Kongói Demokratikus Köztársaságból származó riportból. A francia hírügynökség (AFP) először hívta fel erre a figyelmet, majd a BBC Verify megerősítette, hogy a kép egy Reuters hírügynökség által készített felvétel, amely a Kongói Goma városában készült februárban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce9vxve994ro